22 Ноември, 2017
0.3617
    GRNT 818    2.12%     KMB 2700    0%     MPT 26301    -2.23%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZUS 106    -3.64%     TPLF 1605    -0.12%     TTK 795    -2.57%

Екс директорка на машки чорапи и козметика трошела пари од службена картичка

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Уште една во низата директорки кои трошеле од службените картички за лични потреби.

Поранешната директорка на скопскиот Центар за вработување Слободанка Алексовска си купувала машки чорапи, млека за тело, разна козметика, но и гумени бонбони, мешани кашкавали и јајца од јапонска потполошка на сметка на  Агенцијата за вработување.

Овие наводи поткрепени со фискални сметки денеска ги посочи директорката на Агенцијата, Билјана Јовановска која рече и дека со злоупотреба на службената положба и овластувања нанела штета на имотот и буџетските средства на Агенцијата за вработување.

Јовановска истакна и дека екс директорката со службеното возило се возела надвор од работното време и за време на викенди.

Алексовска од буџетот на оваа институција во 2016 година потрошила 429.597 денари (околу 7.000 евра), а за првата половина од оваа година 116.625 денари (околу 2.000 евра) за свои лични и семејни потреби од маркети, молови, аптеки и слично.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?