25 Мај, 2017
0.0817

(ВИДЕО) ЕПИСКОП СТОБИСКИ ДАВИД (НИНОВ) ЗА ФАКТОР24: Никогаш не сум фрлал клетви врз новинарите

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2017

„Постои еден сериозен суштински пробелм. 15 години постои овој црковен проблем кој што знаеме дека во определена мера го окупира вниманието на јавноста. За сите овие 15 години не се најде некој сериозно да отвори дебата во однос на црковното прашање.

Веројатно за тоа допринесуваат и епископите од МПЦ-ОА  кои избегнуваат секаква дебата во однос на тоа прашање, истото се однесува и кон медумите кои ја искривуваат вистината и  не е воопшто случајно што проблемот со медиумите влезе и во извештајот на Рајнхард Прибе.

Судскиот процес против  владиката на ПОА Јован Вранишковски  и уште неколку негови приврзаници  има  политичка позадина“, вели епископ  Давид (Нинов ).

Епископ Давид (Нинов)  негира дека фрлал клетви врз новинари.

„Воопшто не станува збор за клетва. Јас ги предизвикувам новинарите да размислат, да истражат па потоа да донесуваат заклучоци а не априори  и Архиепископот Јован  и сите во тој судски спор се уште се води против нас да не прогласуваат за виновни“ вели епископ Давид (Нинов).

Гледајте во вечершаното издание на магазинот Фактор24 , телевизиски  проект на веб порталот Фактор во соработка со ТВ 24Вести . 


Можеби ќе ве интересира

Вистинско чудо: Воз удри во автомобил кај Кадрифаково, возачот без повреди

Вистинско чудо: Воз удри во автомобил кај Кадрифаково, возачот без повреди

МНР бара одговор што правел српски агент во Собранието

МНР бара одговор што правел српски агент во Собранието

Аневски без коментар за Крвавиот четврток - Ги видел снимките, но не и предметот

Аневски без коментар за Крвавиот четврток - Ги видел снимките, но не и предметот

Артан Груби нема да биде вицепремиер

Артан Груби нема да биде вицепремиер

Лекарска комора се разбуди - Се што било штетно ќе се ревидира

Лекарска комора се разбуди - Се што било штетно ќе се ревидира

СДСМ: Со ревизијата и Богов ги потврди катастрофалните економски политики

СДСМ: Со ревизијата и Богов ги потврди катастрофалните економски политики

Груевски: Македонија предолго се држи надвор од НАТО и ЕУ

Груевски: Македонија предолго се држи надвор од НАТО и ЕУ

Села: Атентатот е нарачан од јавни политички личности вмешани во криминал

Села: Атентатот е нарачан од јавни политички личности вмешани во криминал

(ВИДЕО ФАКТОР24) Блерим Река: Македонците имаат суфицит на етнички национализам а дефицит на државен патриотизам

(ВИДЕО ФАКТОР24) Блерим Река: Македонците имаат суфицит на етнички национализам а дефицит на државен патриотизам