17 Декември, 2017
0.4413
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2017

Турција ги повлече своите 40 војници од планираната вежба на НАТО, откако името на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и сликата на основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк биле претставени во "графата за непријатели". Ова го изјавил самиот Ердоган, цитиран од турскиот весник Дејли Сабах.

Шефот на државата , исто така, остро ги критикувал Западните сили дека ја поддржуваат забранетата од властите во Анкара "Работничка партија на Курдистан" (ПКК) и се закана за стабилноста во регионот преку употреба на терористички групи.

"Тие (НАТО) го користеа пребројувањето на непријателот во Норвешка. Оваа колона беше моето име и фотографијата на Ататурк", рекол Ердоган на состанокот на владејачката Партија на правдата и развојот. Тој додал дека бил информиран за инцидентот од страна на началникот на Генералштабот Хулуси Акар и министерот за европски прашања Омер Челик.

По изјавата на Ердоган од НАТО коментираат дека имало два одделни инциденти во врска со Ердоган и Ататурк. Откако турските војници известиле за инцидентот со фотографијата на Ататурк, офицерот бил отпуштен од работа.

Друг инцидент бил во врска со норвешки војник од турско потекло, кој создал лажен профил на Ердоган во внатрешната социјална мрежа на НАТО и почнал да објавува коментари против Алијансата од името на турскиот претседател. Кога се дознало за случајот, и тој бил отпуштен.

Сепак, претставувањето на Турција како "непријател" во НАТО како доктрина тешко може да се смета за сериозна навреда. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?