26 Јуни, 2017
0.0375

Ердоган: Обама ни ветуваше дека Америка ќе се бори со Курдите терористи

Објавено во: Свет 20 Април, 2017

Во интервју за телевизискиот канал Al Jazeera турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше екс-американскиот претседател Барак Обама , затоа што наводно имале консензуален договор за борба против т.н.. “Терористички групи”, кои дејствуваат во Турција, пренесува Макфакс.

“Со претседателот Обама имавме взамена согласност за ПКК (објавена за забранета од Анкара “Работничка партија на Курдистан„), но Обама не подведе. Не верувам дека администрацијата на Трамп ќе го стори истото”, рече Ердоган. 


Можеби ќе ве интересира

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?