21 Јануари, 2018
0.5490
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Ердоган повторно не го доби посакуваниот подарок од Путин

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Курдското прашање изгледа останалo настрана за време на средбата меѓу турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин.

 За време на заедничката прес-конференција во Сочи, Ердоган не го кажа ниту еднаш зборот "Курди" и не направи никаква забелешка за искуството да биде создадена независна курдска држава - од ирачки Курдистан, како и во врска со ситуацијата со Курдите во Сирија, наведува "Московский комсомолец". 

Според руското издание, цитирано од новинските агенции, пред патувањето до Сочи Ердоган зборувал и се надевал дека ќе добие поддршка од Путин за воена операција од страна на Турција во курдската област Африн. Непосредно пред да се качи во авионот, Ердоган дури го открил пред турските новинари најскриениот сон - повлекувањето на руските и американските војници од територијата на Сирија. Потоа, според него, нема да има проблеми со организацијата на политичкиот процес. Се чини, сепак, дека такво нешто е исклучено засега.

Рускиот весник експлицитно пишува дека само оваа година Ердоган разговарал со Путин 16 пати, од кои четири се лични состаноци. Ова укажува на интензивни обиди на Анкара да добие одобрение од Русија за одредени прашања. Во оваа фаза, Ердоган буквално исфрла омраза кон Курдите и е подготвен да го направи она што е потребно за да му дозволат да одлучи за "курдското прашање" во Сирија, според сопствените сфаќања. 

Дури се појави и верзија дека турскиот претседател го купил С-400 за да го доведе Путин до друг договор многу поважен за него. Според мислењето на Анкара, Москва треба да се откаже од идејата да повика претставници на курдската "Демократската унија" во Астана и да ја санкционира операцијата против сириските Курди во контролиран од нив регион на Африн, смета "Московский комсомолец". 

Наместо планираните три часа, во Сочи, Путин и Ердоган зборуваа речиси пет часа. А откако излегоа пред новинарите, претседателите темелно отстапуваа од главната тема и се обидуваа да се фокусираат врз различни аспекти од билатералната соработка - пример за трговскиот промет меѓу двете држави, како и иден безвизен режим меѓу Турција и Русија плус, се разбира, енергетиката - "Турски тек" и нуклеарна централа "Аккуи". Меѓутоа, за Турскиот тек, Ердоган не беше многу гласен. "Ние разбираме дека рускиот дел веќе е завршен." Што се однесува до турскиот дел, можам да кажам дека внимателно го следиме овој проект ", рече Ердоган.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

(ФОТО) ВОЈСКАТА ГО ОСТАВИЛА ВО ЗАТВОР ПЕКОЛНИ 14 ГОДИНИ: Кога излезе, му се „одмазди“ на народот на досега не виден начин!

(ФОТО) ВОЈСКАТА ГО ОСТАВИЛА ВО ЗАТВОР ПЕКОЛНИ 14 ГОДИНИ: Кога излезе, му се „одмазди“ на народот на досега не виден начин!

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?