17 Декември, 2017
0.3640
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ја осуди одлуката на неговиот американски колега, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим како главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори регионот во „прстен на оган“. 

„Еј, Трамп, што сакаш да направиш? Каков пристап е ова? Политичките водачи се обидуваат да создадат мир наместо хаос“, изјавил Ердоган во Анкара, пренесе 7 АФП.

Вчера (7-ми декември) американскиот претседател Доналд Трамп официјално го призна Ерусалим како главен град на Израел.

Белата куќа исто така најави нов пристап кон израелско-палестинскиот конфликт. Трамп објасни дека САД бараат мировна спогодба на Блискиот Исток која ќе ги задоволи двете страни и дека заменик-претседателот Мајкл Пенс наскоро ќе го посети Блискиот Исток.

Во јуни сенатот на САД донесе резолуција со која ја повика администрацијата на Вашингтон да го спроведе законот усвоен во 1995 година за преселба на Американската амбасада во Ерусалим до 31 мај 1999 година.

Претходниците на Доналд Трамп до претседателството го одложија спроведувањето на законот со намерен редослед на секои шест месеци, наведувајќи дека статусот на градот треба да биде поставен за разговори меѓу Израелците и Палестинците. 

Статусот на Ерусалим е еден од главните извори на несогласување во израелско-палестинскиот конфликт. Палестинците сакаат да го прогласат источниот дел од градот како центар, а Израел го смета Ерусалим за „единствен и неделив“ главен град.

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?