19 Јануари, 2018
0.5905
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

ЕУ и дава на Македонија 70 милиони евра за пругата со Бугарија

Објавено во: Економија 14 Јули, 2017

Македонија ќе добие 70 милиони eвра од Европската унија за да се комплетира железничката линија, која ќе ја поврзе со Бугарија. Ова го соопшти на прес-конференција вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, велејќи дека оваа сума е 46% од вкупната вредност на делницата Белјаковце-Крива Паланка од пругата.

Останатите средства ќе бидат обезбедени со кредити, најверојатно од Европската банка за обнова и развој, рече вицепремиерот и додаде дека неговата земја е најголем победник на самитот во Трст кој се одржа пред два дена а во кој учествуваа земјите од Западен Балкан.

Сумата за железничката линија е дел грантот во износ од 194 милиони евра, која ќе биде доделена од Европската унија за изградба на инфраструктурата во Западен Балкан.

Ангушев посочи дека во последните 2-3 години сите средства од европските фондови, за кои Македонија апликацирала, биле блокирани, а добивањето на овие 70 милиони евра е признание за „реформистичкиот талент“ на новата влада.

Предметното прашање е дел од железничката пруга од Коридорот 8, која треба да се поврзе Црното со Јадранско Море, поминувајќи низ Македонија.

„Со финансиска поддршка за Коридорот 8, ЕУ сака да испрати порака дека земјите на Балканот треба да бидат подобро поврзани во рамките на регионот и дека треба да ја интензивираат соработката. Преку подобрување на инфраструктурата, луѓето и фирмите ќе комуницираат многу полесно“, истакна вицепремиерот.

На средбата во Трст завчера беше парафиран договор за „транспортна унија“, кој предвидува поврзување на сите земји од Западен Балкан со ЕУ преку сите коридори во регионот. Договорот беше потпишан од сите земји од Западен Балкан, со исклучок на Босна и Херцеговина.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија