19 Јануари, 2018
0.6856
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

ЕУ и Западен Балкан договорија проекти за 500 милиони евра

Објавено во: Економија 13 Јули, 2017

ЕУ и Западен Балкан договорија на вчерашниот самит во Трст 7 нови проекти со вкупна вредност од 500 милиони евра. 

Ова го покажува документот распространет од Италија, која беше земја домаќин на овој состанок. Од оваа сума 194 милиони евра се од субвенции од ЕУ и кредити од Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој. 

Предвидена е и субвенција од 11,4 милиони евра за енергетски и транспорт проекти, забележуваат уште агенциите од регионот.

Балканските држави беа повикани да го унапредат формирањето на заедничка економска и трговска зона. На состанокот присуствуваа лидерите на Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово, Македонија и Албанија. Во меѓувреме порано стана јасно дека Европската инвестициска банка (ЕИБ) предвидува во наредните три години да обезбеди за Западен Балкан дополнителни 3,5 милијарди евра за инфраструктурни проекти, од кои голем дел ќе бидат обезбедени за Србија.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија