22 Ноември, 2017
0.4976
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

ЕУ пушта уште 500 милиони евра за борба против невработеноста на младите

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Во средата Европскиот парламент одобри уште 500 милиони евра за Иницијативата за невработеност на младите, како дел од зголемувањето од 1,2 милијарди за периодот 2017-2020, се вели во соопштението за печатот од ЕП.

Пратениците ја усвоија одлуката со 574 гласови за, 113 против, 2 воздржани, додавајќи 500 милиони евра во буџетот на ЕУ за 2017 година.

Во својата резолуција за нацрт-измени на буџетот 3/2017, тие ја повикуваат Комисијата и земјите-членки да се погрижат сите 500 милиони евра да се потрошат до крајот на 2017 година.

Во април 2017 година, европратениците поддржаа ревизија на долгорочниот буџет на ЕУ. Ова доведе до дополнителни 6 милијарди евра за работни места, раст и борба против миграцијата, вклучувајќи 1,2 милијарди евра за ВМП во периодот 2017-2020 година.

Иницијативата за вработување на младите беше лансирана во 2013 година за да им помогне на младите луѓе кои не учат, не се обучуваат и не работат. Тие мора да бидат на возраст под 25 години и да живеат во регион каде невработеноста кај младите е над 25% во 2012 година.

Според Европската комисија, ИММ обезбеди директна помош за над 1,4 милиони млади луѓе од 2013 година (бројките се од октомври 2016 година).

Можеби ќе ве интересира

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

Поранешните новинари го прашуваат Керим каде се парите од МПМ

ПРОСЕЧНА НЕТО И БРУТО ПЛАТА: Колку изнесуваше во септември?

ПРОСЕЧНА НЕТО И БРУТО ПЛАТА: Колку изнесуваше во септември?

Реакција на РКЕ за објавен текст на Фактор

Реакција на РКЕ за објавен текст на Фактор

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

ХРВАТ ЈА ОПИШУВА РАБОТАТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: 5000 евра за 60 дена

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

20 милиони евра од старт треба да даде Енекод или тој што сака да го купи ФЕНИ

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Што треба да знаете пред да купите акции во „Топлификација“?

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?