21 Септември, 2017
0.4342

ЕУ санкционира високи Сиријци поради нападите со хемиско оружје

Објавено во: Свет 17 Јули, 2017

Европската унија воведе санкции против 16 високи сириски воени лица и научници поради употребата на хемиско оружје против цивили, се вели во официјалното соопштение.

 Со одлуката на министрите за надворешни работи на ЕУ бројот се зголемува на 255 Сиријци, на кои е изречена забрана за патување, а имотот во ЕУ им е замрзнат. Имињата на санкционирани лица ќе бидат објавени утре. 

Организацијата на ОН, која го следи користењето на хемиско оружје (OPCW) минатиот месец стигна до заклучок дека на 4 април во нападот во сирискиот град Хан Шеихун, убило барем 87 лица.

 Одлуката за воведување санкции ја "покажува решеноста на Велика Британија и останатите пријатели во Европа за справување со оние кои се одговорни за нападите со хемиско оружје", рече британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон пред објавувањето на санкциите. 

На Сирија веќе и се наметна нафтено ембарго, во сила се ограничувања за одредени инвестиции, замрзнати се сметките на сириската централна банка, кои се во ЕУ, воведени се и ограничувања во извозот. На Дамаск му се наметнати санкции врз увозот на опрема и технологија, кои може да се користат за внатрешни репресии и врз опрема и технологија за надзор или пресретнување на интернет и телефон комуникациите.


Можеби ќе ве интересира

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Силен земјотрес стресе уште една земја

Силен земјотрес стресе уште една земја

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен