21 Февруари, 2018
0.4467
    KMB 3379    -0.32%     RMDEN16 94.9    0%

ЕВРОБАРОМЕТАР: Во овие градови на работа најчесто се оди со велосипед

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Прв по бројот на велосипедисти е Копенхаген, а втор е Амстердам, покажуваат статистиките на Евробарометар. 

Третина од граѓаните во Холандија на работа одат со велосипед, а во Кипар, Португалија и Малта таа пракса уште не заживеала. 

Копенхаген е прв со 35% велосипедисти, Амстердам со 32%, а Берлин е трет со 13%. Зад Берлин е Љубљана со 12%, а Хелсинки е петти со 11% велосипедисти на улиците. 

Според Евробарометар, распространетоста на користење на велосипедот е различна во различни делови на ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Кои се највалканите места во вашата кујна?

Кои се највалканите места во вашата кујна?

РАНКО ПЕТРОВИЌ ПРЕД УТРЕШНОТО ПОПУЛАРНО ШОУ: „Златна Бубамара“ ќе го обои сивилото

РАНКО ПЕТРОВИЌ ПРЕД УТРЕШНОТО ПОПУЛАРНО ШОУ: „Златна Бубамара“ ќе го обои сивилото

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања