17 Декември, 2017
0.7598
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Европа презема мерки против 17 даночни раеви

Објавено во: Свет 05 Декември, 2017

Министрите за финансии на Европската унија одобрија „црна листа“ на 17 оф-шор зони.

„На ниво на ЕУ усвоивме листа на држави кои не се занимаваат доволно со борбата против даночното затајување. Оваа црна листа вклучува 17 држави“- изјави францускиот министер Бруно Ле Мер во Брисел.

На листата се Американска Самоа, Бахреин, Барбадос, Гренада, Гуам, Јужна Кореја, Макао, Маршалски острови, Монголија, Намибија, Палау, Панама, Света Луција, Самоа, Тринидад и Тобаго, Тунис, и Обединети Арапски Емирати. 

Повеќе од 20 земји можат да бидат вклучени во црната листа на даночни раеви на ЕУ, пишуваше претходно Financial Times.

ЕУ најавува деа ќе се обиде да се справи со агресивните  даночни  затајување. 

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?