20 Февруари, 2018
0.4212
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ЕВРОТО И ГЕРМАНСКИОТ ИЗВОЗ: Во која насока ќе тргнат?

Објавено во: Финансии 10 Февруари, 2018

Германскиот трговински вишок е намален на 245 милијарди евра во 2017 година, од рекордните 249 милијарди една година претходно. 

Во 2017 година увозот им скокнал за 8.3% на рекордни 1.030 милијарди евра. 

Извозот на Германија скокнал за 6.3%, на 1.300 милијарди евра поради опоравување на светската економија. 

Лани за 7.9% пораснала потребата од германски производи ширум ЕУ. 

Увозот од трети земји меѓу кои е и САД скокнал за 9.1%. 

Се смета дека силното евро може да го „закочи“ германскиот извоз во следните месеци. 

Американскиот претседател, Доналд Трамп го критикува овој германски вишок, го смета за неправеден американски кусок, во размена со најмоќната економија. 

ММФ бара од Германија повеќе да троши и вложува за да го поттикне растот и потрошувачката и во други делови на светот. 

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите