18 Февруари, 2018
1.6358
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

Еврото и случувањата во Каталонија ги соборија берзите

Објавено во: Финансии 10 Октомври, 2017

Акциите на европските берзи паднаа поради еврото и загриженоста за ситуацијата во Каталонија. 

Франкфуртскиот индекс DAX 30 падна за 0.2% на 12.952,50 поени, а парискиот KAK 40  падна за 0.3% на  5.364,12 поени. Мадридскиот индекс IBEX 35 падна за 1.1% на 10.124,30 поени, Euro Stoxx 50 се намали за 0.3% на 3.599,38 поени. 

 Само лондонскиот FTSE 100 скокна за 0.3% на  7.528,19 поени, објави Франс прес. 

Еврото зајакна на 1,1791 долари од  1,1741 долари колку што чинеше претходно. 

Фунтата се тргуваше за 1,3190 долари. 

Доларот падна на 112,36 јени од  112,65 јени како што беше претходно. 

Можеби ќе ве интересира

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме