18 Декември, 2017
0.3756
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Еврото ја добива битката, „швајцарецот“ на колена

Објавено во: Економија 20 Септември, 2017

Доларот забележа осумнеделен максимум во однос на јенот во очекување креаторите на модерната политика на ФЕД да разговараат за монетарното затегнување.

Доларот зајакна на дури 111, 88 јени, што е највисоко ниво од 26 јули, но се врати повторно на 111, 61 јени.

Во однос на еврото, јенот ослабнал на 21-месечен минимум.

Единствената валута се тргувала на 134,16 јени, зајакнувајќи за половина процент во однос на јапонскиот јен и достигнувајќи највисоко ниво од декември 2015 година.

Уште една сигурна валута, швајцарскиот франк, забалежа повеќегодишен минимум спрема еврото.

Еврото зајакна на највисоко ниво во однос на швајцарскиот франк од 15 јануари 2015 година, кога централната банка на Швајцарија ја укина горната граница на домашната валута во однос на еврото.

Фунатата се стабилизирала над ниво од 1,34 долари, опоравувајќи се од претходниот еднопроцентен пад.

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант