21 Октомври, 2017
0.4651
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се 100 најголеми бизнис умови во модерниот свет

Објавено во: Финансии 20 Септември, 2017

По повод 100-годишнина, престижниот Форбс ја објави листа на 100 најголеми деловни умови на модерното време. Таа вклучува претприемачи и бизнисмени од различни индустрии, вклучувајќи технологија, мода и забава.

Имињата не се наредени хиерархиски, туку по азбучен ред.

Очекувано на листата го гледаме основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, креаторот на Фејсбук, Марк Цукерберг, извршниот директор на Тесла и SpaceX Елон Муск (на сликата).

Исто така го има и шефот на Амазон, Џеф Безос, и британскиот милијардер Ричард Бренсон. Легендарниот инвеститор Ворен Бафет исто така не е пропуштен.

На листата се наоѓа модниот шеф Џорџо Армани, како и Боно од У2 и раперот Шон Кумбс, познат како Пи Диди.

Меѓу дамите ги гледаме Фејсбук режисерката Шерил Сандберг, модната икона Дајан фон Фурстенберг, телевизиски продуцент Шонда Реимс, и основач на "Спакс", Сара Блеки.

Целата листа на 100 најголеми деловни умови може да ја видите тука.

Можеби ќе ве интересира

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот