17 Декември, 2017
0.3833
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Формирано Европско јавно обвинителство: Што ќе истражува и гони оваа институција?

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Советот на Европската унија го одобри формирањето на Европското јавно обвинителство откако Европскиот парламент (ЕП) даде зелено светло на 5-ти октомври. Така, веќе може да се каже дека започнало создавањето на обвинителството.

Новата структура има за цел да ги обедини напорите на европските и националните сили. Европската обвинителска служба ќе биде задолжена за истрага и гонење на криминалци против буџетот на Европската унија (ЕУ).

Во моментов, само националните власти можат да ги истражат и да ги гонат измамите со европски фондови. Тие вклучуваат, на пример, намерна злоупотреба на структурните фондови на ЕУ или прекугранична измама за ДДВ. Нивната јурисдикција, сепак, се протега само во рамките на националните граници. Новата структура ќе има ексклузивни надлежности низ ЕУ.

Европското обвинителство ќе овозможи брза размена на информации, координирани полициски истраги, брзо замрзнување и конфискација на средства, како и апсење на осомничени лица зад граница. Таа ќе соработува со Агенцијата за криминална правда на ЕУ и со канцеларијата за борба против измама ОЛАФ, за да обезбедат успешното гонење и наплата на средствата, изгубени од измами.

"Благодарение на Европското обвинителство, кое ќе ги обедини напорите на националните обвинителства во еден европски орган, ќе се справиме со недостатоците на некоординирани национални истраги на мамењето со средства на ЕУ. Се надевам дека во иднина овластувањата на Европското обвинителство ќе бидат проширени и до прекугранични злосторства како тероризам и трговија со луѓе", коментира известувачот на Европарламентот Барбара Матера.

По одобрувањето на ЕП, Советот на ЕУ може формално да ја усвои регулативата за Европското јавно обвинителство. Се очекува да започне со работа во 2020 или 2021 година.

Обвинителство ќе биде формирано по постапката за зајакната соработка меѓу 20 земји-членки: Бугарија, Австрија, Белгија, Хрватска, Кипар, Чешка, Естонија, Германија, Грција, Италија, Финска, Франција, Латвија, Литванија, Луксембург, Португалија, Романија, Словенија, Словачка и Шпанија. Други земји-членки можат да се придружат во секое време. Седиштето на Европското јавно обвинителство ќе биде во Луксембург со главен обвинител и обвинители од сите земји-учеснички. Тие ќе ги насочуваат секојдневните кривични истраги извршени од делегирани обвинители во земјите-членки.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?