18 Декември, 2017
0.4358
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ФОТО) ДОМИНИКА: Пред Марија ова беше рај на земјата

Објавено во: Стил 19 Септември, 2017

Ураганот Марија пустоши се пред себе. 

Сега ураганот се движи кон Порторико, откако го уништи островот Доминика. 

Ветерот се движи со брзина од 257 км на час. 

Доминика се наоѓа јужно од Порторико и има 75.000 жители. 

На овој остров пристигнал Кристофер Колумбо на 3 ноември 1443 година. 

Бидејќи тој ден било недела по тоа и островот го добил името. 

Неколку години по доаѓањето на Колумбо островот бил изолиран.

Ова е еден од последните острови кој го колонизирале Европјаните затоа што домородците пружале отпор. 

Oстровот бил британска колонија, а од 1978 година е независен. 

Главен град е Розо, а службен јазик е англискиот. 

Соседи на Доминика се Гвадалупе на север и Мартиник на југ. Источно од Доминика се наоѓа Атлантскиот Океан, а западно од државата е Карипското Море. Вкупната површина на Доминика е 754 километри квадратни. 

Доминика често е наречена „природен остров на Карибите“ поради својата природа. 

Островот има економија која е зависна од туризмот и земјоделството.

Можеби ќе ве интересира

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!