19 Јануари, 2018
0.3631
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ФОТО) Како би изгледал ураганот Ирма над Европа

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Ураганот "Ирма" е бура со историски пропорции. Но, во земји како нашата на пример, кои се далеку од вакви феномени, тешко е да се замисли вистинската големина на овој природен феномен.

Оваа карта ја прикажува точната големина на ураганот ако удреше во Европа.


Мапата е направена од Макс Розер, експерт за визуелизација на податоците во Оксфорд, која ја објавил на Твитер.

Окото на бурата е на француско-германската граница и сликата јасно покажува дека ги покрива местата низ цела Западна Европа, вклучувајќи ги Велика Британија, Италија, Полска и Данска, пишува Businessesider.

Втора слика покажува дека ако бурата прелетала над Велика Британија, таа ќе го покриела целиот остров, како и Ирска и дел од континентална Европа.


Пред да пристигне во САД, ураганот Ирма помина низ Карибите Антигва и Барбуда, Сент Мартин, Девствените Острови, Порторико, Доминиканска Република, Хаити, Острови Турк и Каикос, Бахами и Куба.

Невремето сега беснее во Флорида. Брзината на нејзините ветрови се намалила, а нејзиниот статус бил намален на тропска бура.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОГНЕНИ УЛИЦИ: Нафта се изли во руско село

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ОВА Е НАЈОПАСНИОТ МОСТ НА СВЕТОТ: Како да се помине?

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

(ВИДЕО) ХОЛАНДИЈА: Стебло се скрши пред жена со бебе

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

2015, 2016 и 2017 најтопли години - каде ќе не однесе затоплувањето?

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) СИЛНИОТ ВЕТАР ПОБЕДЕН: Ужасно слетување на аеродромот во Дизелдорф

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Кинезите со ново чудо го надминуваат светот

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

(ВИДЕО) Снежна бура и студ во Америка, десет мртви во невреме

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

СЕНАТОТ ОДОБРИ КОНТРОВЕРЗЕН АКТ: Ќе го потпише ли Трамп законот за прислушување

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление

Видео: Путин во грч ладна вода за Богојавление