17 Декември, 2017
0.4566
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ФОТО) МАПА НА БОГАТСТВО НА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ: Екс-ју земјите меѓу најсиромашните, каде сме ние?

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Картографот Јакуб Мариан објави на својата веб страна мапа која ја прикажува распределбата на богатство во Европа.

Податоците прикажани на картата се темелат на анализа на швајцарската мултинационална финансиска корпорација која го мери богатството со собирање на вредности на финансиски и останат имот и одземање на вредноста на долгови.

Објавената карта на Европа ја прикажува средната вредност на тоа богатство по возрасна личност во поедини држави изразена во американски долари, а картата е објавена на порталот jakubmarian.com

Според податоците од картата од сите земји на екс Југославија најбогата е Словенија, која отприлика е 2,3 пати побогата од Хрватска. На мапата се наведува дека податоците за БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија се со послаб квалитет, па треба да се земат со резерва.

Според тие податоци, Србија се наоѓа на 'рбетот по богатство од сите земји на екс Југославија, а Црна Гора речиси е трипати побогата.

Што се однесува до земјите членки на Европската унија, Хрватска е на самото дно по богатство.

Исланд е најбогат според оваа мапа, додека Украина е најсиромашна.

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?