23 Јануари, 2018
1.4901
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

(ФОТО) СРБИ РАСКАЖУВААТ: Како е на Сент Мартин по ураганот Ирма?

Објавено во: Свет 13 Септември, 2017

Едно момче го изгубило пасошот по што е вратено од аеродром. 

Меѓу „заробените“ Срби има и два бебиња на возраст од 3 и 5 месеци. 

На островот Сент Мартин по ураганот Ирма луѓето се без храна и вода. 

Состојбата е алармантна, а како што пишуваат српските медиуми постојат сомнежи дека 100 луѓе се убиени. 

Локалното население и туристите се „заробени“ на островот. 

На холандската страна од островот има околу 50 Срби. 

„Слушнавме дека на другата страна е хаос, а овде брзо се слуша. Турците и Американците со авиони дојдоа да ги евакуираат своите државјани, а по нашите никој не дојде“ - велат Србите. 

Ураганот го уништи островот и остави урнатини. Според BBC се очекува бројот на жртви да расте. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Бури во два различни делови од светот

(ВИДЕО) Бури во два различни делови од светот

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?