22 Јануари, 2018
0.3894
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

(ФОТО) СУДЕЊЕТО ЗА „ШАМАРИТЕ“ СЕ ОДЛОЖИ: Груевски и Јанакиески стигнаа во суд со насмеани лица

Објавено во: Македонија, Галерија 28 Јуни, 2017

Во 10 часот почна рочиштето за случајот Насилство во општина Центар .

Прва во суд пристигна пратеничката Даниела Рангелова, која е и претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. 

После неа пристигна и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс премиерот Никола Груевски .

Во Судот пристигнаа и оштетените во случајот, меѓу кои и градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски.

Имдно, судењето за насилствата пред општина Центар се одложи за 28 септември бидејќи списите на предметот се во Апелациониот суд. 

Овој суд одлучува по жалбите на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи, што ги поднесоа за казните од по 2.000 евра што им беа изречени на едно од рочиштата на ова судење.

Според обвинението, првообвинетиот Груевски со умисла побарал, а Јанакиески прифатил преку партиски членови да извршат грубо насилство врз градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и врз членови на Советот на општината.

Обвинението по куса постапка е поднесено врз база на прислушуваниот телефонски разговор на први јуни, 2013 во 20.57 часот меѓу, како што рекоа од СЈО, двајца поранешни носители на највисоки функции во извршната власт, но и врз база на 56-секунден разговор во кој е опфатен познат македонски бизнисмен, од кој произлегле цврсти докази дека насилствата биле нарачани да се спречи седницата за бришењето на ДУП-от на Мал Ринг и на други урбанистички планови.

Можеби ќе ве интересира

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“