21 Октомври, 2017
0.3827
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ФОТО) ТУРЦИЈА ЕДНА ГОДИНА ПО ПУЧОТ: Какви пораки испратија властите?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Турција денеска одбележува една година откако властите го спречија обидот за државен удар минатата година. 

Турција ќе го продолжи режимот на вонредна состојба на 18 јули 2017 година, пишува весникот Hurryiet. Одлуката е донесена на седница на Советот за национална безбедност на Турција. 

Тој најави дека владата ќе побара продолжување на мерката за вонредна состојба од парламентот пред истекот на 19 јули.

„Се разбира дека мерката ќе биде укината еден ден кога околностите го дозволуваат тоа, но најавата на точен датум би било погрешна. Слични проблеми се разгледуваат и дискутираат во рамките на Националниот совет за безбедност“- прецизира Јилдирим.

Тој ги нападна САД и некои европски земји. Тие според него не овозможија одржување на настани по повод одбележувањето на неуспешниот преврат и за примена на двојни стандарди, што се однесува до човековите права во Турција во споредба со нивните земји.

На 15 јули минатата година дел од турската армија се обиде да ја собори власта на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Повеќе од 240 луѓе, од кои поголемиот број цивили беа убиени за време на пучот, а над 2.000 беа повредени. Од тогаш до денес во Турција се уапсени 50.000 луѓе, а суспендирани се 150.000 луѓе во армијата, полицијата, судството, академици. Вчера еден ден пред годишнината од неуспешниот воен удар отказ добиле повеќе од 7.000 полицајци, војници и јавни службеници. Власта во Турција 15 јули го прогласи за национален празник. 

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“