17 Декември, 2017
0.5389
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ КАЈ ЛОС АНЏЕЛЕС: Пламените јазици ќе ја „голтнат“ и куќата на Бијонсе?

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Повеќе пожари горат денеска во околината на Лос Анџелес, а над 200.000 луѓе се опфатени со наредбата за евакуација, па така и елитната населба Бел Ер, во која огнот се заканил на илјадници куќи.

Од северот на градот се повлечени 150.000 луѓе. Уште најмалку 50.000 луѓе добиле упатства да ги напуштат своите домови во округот Вентура. Пожарот наречен Томас, се проширил за само два дена бил надвор од контрола.

„Проживуваме тешки денови, но тие воедно сведочат за издржливоста на нашиот град"- вели градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети. 

Пожарот е закана за 12.000 објекти, од кои изгореле 150. Досега едно лице загинало, а материјалната штета ќе расте. 


Над градот утрово се појавил црн чад, кој можел да се види од десет километри далечина. 

Медиумите ја покажувале населбата Бел Ер, во која славни личности и милијардери, меѓу кои Илон Маск и Бијонсе, имаат вили вредни повеќе милиони долари.

Горел имотот на магнатот Руперт Мардок, вреден 30 милиони долари, пренесуваат медиумите. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?