24 Октомври, 2017
0.4048

(ФОТО+ВИДЕО) НЕСРЕЌА КАЈ АЛЕКСАНДРИЈА: Се судрија два воза

Објавено во: Свет 11 Август, 2017

Повеќе од 36 лица се загинати, а над 100 се повредени во судир на два воза во Египет. 

Возовите денеска се судриле во близина на градот Александрија. Според извештаите, еден од возовите патувал од главниот град Каиро, а другиот од Порт Саид на северниот дел на Суецкиот канал. Во извештаите на државната телевизија во кои се цитираат претставници на Министерството за транспорт стои дека несреќата најверојатно е предизвикана поради дефект на еден од возовите.


Во Египет во последните години се случија повеќе несреќи. Во 2002 година се запали воз што сообраќаше на југот на земјата при што загинаа повеќе од 360 луѓе.

Медиумите пренесуваат дека железниците во земјата се во многу лоша состојба. 

Можеби ќе ве интересира

Видео: Искреното пријателство меѓу Обама и Буш

Видео: Искреното пријателство меѓу Обама и Буш

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?