21 Октомври, 2017
0.4039
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ ВО РОМАНИЈА: Ветер корнеше дрвја, покриви, а има и мртви

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Силно невреме ја зафати Романија. 

Осум лица загинале, а повеќе од 67 луѓе се повредени во  западна Романија, каде имало  ветрови со јачина од 100 километри на час, соопштија властите.


Едно лице го изгубило животот во Темишвар, откако врз него паднал билборд, а една жена ја усмртило дрво кое паднало, соопштила Елена Магереа, портпаролка на Генерлниот инспекторат за вонредни ситуации во округот Тимиш. 


„Жена загинала во зоолошка градина, додека еден човек починал кај хотелот Барон, кога го погодил билборд кој се откачил. Две лица го загубиле животот во Бузјашу. Наш опетаривен тим е на теренот, чисти тротоари, патишта и автомобили од паднати дрва, остранува стујни жици и делови од кровови"- стои во соопштението, јавуваат романските медиуми.

Врз едно од двете лица кои загинале во западниот град Бузјаш, исто така паднало дрво. 

Откако невремето се поместило кон север, 50-годишен маж загинал во северозападниот град Бистрита, кога го удрила гранка додека минувал низ паркот. 

Службениците ги информирале граѓаните да останат дома или да најдат засолниште. Сообраќајот на повеќе места е прекинат, поради тоа што невремето искршило многу стебла. Оштетени се покриви на неколку болници, училишта и станбени згради.

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“