23 Јануари, 2018
0.3563

(ФОТО+ВИДЕО) РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Свлечиштата ја разорија Калифорнија

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Расте бројот на жртви од свлечишта во Калифорнија. 

Портпаролката на округот Санта Барбара, Амбер Андерсон, денеска изјави дека бројот на жртвите е 17, но додаде дека властите ги проверувале извештаите за многу поголем број исчезнати лица. 

Засега 48 луѓе се сметаат за исчезнати по големиот број појави на лизгање на земјиштето кои го зафатија американскиот крајбрежен град Монтекито, северозападно од Лос Анџелес.

Досегашниот биланс на повредени во градот Монтекито е над 28 лица, од кои 12 се во болница, а четворица се во критична состојба. Целосно се уништени 59 куќи, а над 300 се оштетени.

Некои улици во соседствата Монтесито и Санта Барбара се затрупани со смет  од поплавите.

Ова е втора природна стихија во Калифорнија во рок од неколку месеци откако државата имаше огромни штети по пожарите во октомври.

Околу 500 спасувачи работат на тоа да му помогнат на населението „заробено“ од калта во нивните домови, а некои се евакуирани со хеликоптери. 


Можеби ќе ве интересира

Како САД им го сврте грбот на Курдите во Сирија преку ноќ?

Како САД им го сврте грбот на Курдите во Сирија преку ноќ?

(ВИДЕО) Бури во два различни делови од светот

(ВИДЕО) Бури во два различни делови од светот

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија