22 Јули, 2017
0.3038

(ФОТО+ВИДЕО) СНЕГОТ КАЈ НИВ Е РЕТКА ПОЈАВА: Направи хаос и остави над 280.000 луѓе без струја

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Снегот направи хаос во Чиле и однесе еден човечки живот. 

Поради обилните снежни врнежи, неколку лица добиле сериозни повреди, а има и еден починат. Се работи за работник кој починал додека чистел мраз. 

Во градот  Сантијаго без струја се повеќе од 280.000 корисници.

Има дефекти во мрежата за снабдување со електрична енергија. Поради снегот се блокирани неколку  автопати. Повеќе спортски натпревари се откажани поради временските услови. 

Неколку лица се хоспитализирани поради електрични шокови. За Чиле јули е најстудениот месец, но температурата ретко паѓа под нулата. Последен пат снег имало во Сантијаго во 2007 година. Снегот таму е ретка појава. Се очекуваат повторно слаби врнежи од снег. 


Можеби ќе ве интересира

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва