21 Ноември, 2017
0.4493
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

(ФОТО+ВИДЕО) СНЕГОТ КАЈ НИВ Е РЕТКА ПОЈАВА: Направи хаос и остави над 280.000 луѓе без струја

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Снегот направи хаос во Чиле и однесе еден човечки живот. 

Поради обилните снежни врнежи, неколку лица добиле сериозни повреди, а има и еден починат. Се работи за работник кој починал додека чистел мраз. 

Во градот  Сантијаго без струја се повеќе од 280.000 корисници.

Има дефекти во мрежата за снабдување со електрична енергија. Поради снегот се блокирани неколку  автопати. Повеќе спортски натпревари се откажани поради временските услови. 

Неколку лица се хоспитализирани поради електрични шокови. За Чиле јули е најстудениот месец, но температурата ретко паѓа под нулата. Последен пат снег имало во Сантијаго во 2007 година. Снегот таму е ретка појава. Се очекуваат повторно слаби врнежи од снег. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму