24 Јануари, 2018
0.6868
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

(ФОТО+ВИДЕО) Свлечиште „збриша“ цел појас и уби 13 лица

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

По обилниот дожд на југот на Калифорнија, од свлечиште загинаа најмалку 13 лица. 

Телата се пронајдени во калта северозападно од градот Лос Анџелес.

Скоро 200 луѓе се однесени во болница. 

Лавината од кал откорна од темели и уништи повеќе куќи. Има лица кои се водат како исчезнати. Во многу места жителите се евакуирани со хеликоптери од своите домови. По повеќе часови минати во кал, од една разурната куќа е спасено 14-годишно девојче. 

Спасувачките екипи во текот на вчерашниот ден расчистуваа отпад од важниот автопат 101, каде сообраќајот беше во прекин поради катастрофата.

Властите наредија евакуација во Санта Барбара, Вентура и Лос Анџелес, но како што се вели, во Санта Барабара не се евакуирале ниту една петтина од жителите. 

Официјалните лица се плашат дека бројот на жртви ќе расте. 


Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами