19 Јануари, 2018
0.7385
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

(ФОТО+ВИДЕО) ЗАВЕАНА ХРВАТСКА: На патиштата хаос

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Хрватска е парализирана поради снег. Снежното невреме кое ја зафати државата е причина за затворањето на неколку линии на траекти како и на копнениот сообраќај.


Забранет е сообраќајот за камиони со приколки, додека граничниот премин Пасјак е затворен за сообраќај. Хрватските медиуми пишуваат дека снег паѓа во Капела, на Сљеме и Горски Котар.


Во Хрватска утрово е измерена снежна покривка од 10 цм. 

Сообраќајот се одвива во зимски услови. 

Во Црна Гора пак, издадено е предупредување од црвен метеоаларм поради исчекување на силен дожд, ветар и силни грмотевици.

Алармот е на сила поради исчекување на силен дожд од најмалку 50 мм за 12 часа, ветер со јачина од 50 км на час и силни грмотевици. До крајот на неделата и во Србија се очекува снег. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц