21 Септември, 2017
0.0434

ФРАНЦИЈА БАРА ДА ПРЕКИНЕ БЛОКАДАТА НА КАТАР: Обичните граѓани се најпогодени

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Франција бара четирите арапски земји кои го изолираат Катар да ги прекинат мерките и конечно да заврши кризата во оваа мала заливска земја. 

Франција бара да се укинат мерките кои ги погодуваат граѓаните и луѓето кои се во мешани бракови, а чии членови се раздвоени. 

Саудиска Арабија, Бахреин, Египет и Обединети Арапски Емирати во јуни ги прекинаа односите со Катар и ја изолираа земјата по воздух, копно и море со тврдења дека Катар ги помага екстремистите. 

Овие земји и ги протераа катарските државјани. Кризата трае повеќе од месец дена. 

Катар негираше поврзаност со екстремистички групи. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Силен земјотрес стресе уште една земја

Силен земјотрес стресе уште една земја

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен