26 Јуни, 2017
0.0607

Фунтата го „поклопи“ доларот - се ќе биде полесно...

Објавено во: Економија 19 Април, 2017

Растот на фунтата покажува дека излезот на Велика Британија од ЕУ ќе оди многу полесно од она што се очекуваше, пишува Асошиетет прес. 

Валутата скокна откако британската премиерка Тереза Мејл бараше вонредни парламентарни избори. 

Со вчерашниот раст од 2% во однос на доларот, фунтата е на највисоко ниво од октомври. 

Можноста Британија да задржи дел од пазарот по заминување од ЕУ ја зајакна фунтата, но паднаа акциите на некои компании. 

Фунтата падна по референдумот од 1.5 на 1.2 долари и тоа беше минимум за 32 години. 

Вчера фунтата се тргуваше за 1,2876  долари. 

Можеби ќе ве интересира

Слабиот долар ја повлекува нафтата нагоре

Слабиот долар ја повлекува нафтата нагоре

ПРУГИТЕ ДОЦНАТ: И Железницата како автопатите!

ПРУГИТЕ ДОЦНАТ: И Железницата како автопатите!

Фирма на семејството Мукоски „растура“ на државни тендери, има ли спрега со политиката?

Фирма на семејството Мукоски „растура“ на државни тендери, има ли спрега со политиката?

КАТАР БАРА ПОМОШ: Кој може да изврши притисок врз земјите кои ја блокираат?

КАТАР БАРА ПОМОШ: Кој може да изврши притисок врз земјите кои ја блокираат?

Највисоки плати во скопскиот регион, истокот најслаб

Највисоки плати во скопскиот регион, истокот најслаб

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот?

Зошто нафтата станува поевтина ширум светот?

НИВНАТА КРУНА „ПЛИВА“: Дали ќе го прифатат еврото?

НИВНАТА КРУНА „ПЛИВА“: Дали ќе го прифатат еврото?

Диме Спасов го одврзувал ќесето-На кој му делел хонорари заедно со плата од 235 000 денари?

Диме Спасов го одврзувал ќесето-На кој му делел хонорари заедно со плата од 235 000 денари?

Каква судбина ги чека автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид?

Каква судбина ги чека автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид?