22 Јануари, 2018
0.4774
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

(ГАЛЕРИЈА) Извикуваа„УЧК“ и побараа меѓународна истрага за „Диво Насеље“

Објавено во: Македонија, Галерија 05 Ноември, 2017

Со транспаренти на албански јазик и скандирања „УЧК“ и „Косово“, под големо полициско обезбедување, се одржа протестот против пресудите за случајот “Диво насеље“.

Насобраните граѓани два часа, во мирна атмосфера, го изразија незадоволството со протестот пред плоштадот Скендербег и Основниот суд – Скопје 1.

Организаторите на протестот бараат меѓународна истрага и ревизија на случајот. 

Претседателката на Советот на семејствата на обвинетите од Косово, Дашурие Сефа изјави дека настаните од 9 и 10 мај треба да се истражат од меѓународни органи затоа што, според нив, во целиот настан директно се инволвирани државни структури.

„Истрагата на местото на настанот не е направена според македонските закони, туку по нарачка на криминалната власт“- изјави Сефа.

За настаните во Куманово, Кривичниот суд им одреди на обвинетите осум доживотни казни затвор, 13 казни по 40 години, шест по 20 години, една од 18 години, две од 14, две од 13, две по 12 години затвор и четири ослободителни пресуди.

На 9 и на 10 мај 2015 година, вооружена група се судри со безбедносните сили. Во престрелката загинаа осум полицајци од специјалните и од посебните единици на МВР, додека четириесетина беа тешко повредени. 

ФОТО ФАКТОР 


Можеби ќе ве интересира

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“