16 Декември, 2017
0.4089
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ГАЛЕРИЈА) Заев подготвен пред локалните избори, бара поддршка за ослободување од остатокот на режимот

Објавено во: Македонија, Галерија 09 Октомври, 2017

Македонија се менува, станува подобра и нема назад, изјави синоќа лидерот на владеачката СДСМ Зоран Заев, барајќи поддршка од граѓаните на локалните избори во недела, 15 октомври.

Заев во Скопје, на централниот предизборен собир на коалицијата „За живот во Македонија“ , истакна дека нема да ја изневери довербата на граѓаните.

„Денес барам поддршка, заедно да ја ослободиме Македонија од остатокот на режимот, да дојде добар живот во секое село, секој град...да изградиме слободни и развиени општини кои ќе ги поврзат граѓаните и ќе им ги вратат назад парите“, рече Заев.

Тој нагласи дека новата влада, на чие чело  е тој, за четири месеци ја извлекоа Македонија од меѓународна изолација.

„Од Бугарија направивме пријател и сојузник за евроинтеграции. Ги стабилизиравме и унапредивме односите со Србија. Односите со Албаија и Косово не се на највисоко ниво и без отворени прашања. Имаме искрен дијалог со Грција. Македонија денес е пријател со соседите, земја која одлучно чекори кон НАТО и ЕУ“, порача Заев кој исто така изрази уверување дека Македонија ќе стане 30 земја членка на НАТО.

Како симбол на новото време, Заев најави дека, како што рече „тенкот“ на екс премиерот Никола Груевски, односно владиниот „мерцедес“ од 600 000 евра ќе биде продаден, а од тие пари ќе се купат амбулантни возила.

На 25 септември официјално почна кампањата за локалните избори кои се закажани за 15 октомври. Кампањата трае до 13 октомври, а изборниот молк почнува на 14 октомври.

Во прилог ви пренесуваме фотографии од синоќешниот митинг на владеачката партија во главниот град.


ФОТО: ФАКТОР

Можеби ќе ве интересира

Цел град се гуши во смог, а патент кој растерува магла за 15 минути 18 години ни стои во фиоки

Цел град се гуши во смог, а патент кој растерува магла за 15 минути 18 години ни стои во фиоки

Бишевац во Клик плус: Ако може за 30 ќебапчиња да лежи затвор, може и функционер кој украл 15 милиони евра

Бишевац во Клик плус: Ако може за 30 ќебапчиња да лежи затвор, може и функционер кој украл 15 милиони евра

Какви документи потпишаа Заев и Рама за граѓаните на Македонија и Албанија?

Какви документи потпишаа Заев и Рама за граѓаните на Македонија и Албанија?

ОВА НЕ СЕ ИЗДРЖУВА: Граѓаните со протест ќе се борат против загадениот воздух кој не гуши

ОВА НЕ СЕ ИЗДРЖУВА: Граѓаните со протест ќе се борат против загадениот воздух кој не гуши

Кој лани земал фантастични 225 илјади евра месечна бруто плата?

Кој лани земал фантастични 225 илјади евра месечна бруто плата?

Фрчковски: Сакаа да ме замолчат!

Фрчковски: Сакаа да ме замолчат!

ФОТОГРАФИЈА НА ДЕНОТ ЗА ГАРДИЈАН: Скопје во смог

ФОТОГРАФИЈА НА ДЕНОТ ЗА ГАРДИЈАН: Скопје во смог

Видео Клик Плус: Каде водат политиките на владата?

Видео Клик Плус: Каде водат политиките на владата?

ЗАЕВ-РАМА: Односите помеѓу Албанија и Македонија одат по нагорна линија

ЗАЕВ-РАМА: Односите помеѓу Албанија и Македонија одат по нагорна линија