28 Јули, 2017
0.0983

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Владата заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Јуни, 2017

Владата на Република Македонија заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите кои треба да се спроведат, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на разговорите со комесарот за проширување, Јоханес Хан и делегациите.

Заев објасни дека се работи за документ со име „Патоказ“, кој до 1  јули треба да се заокружи, односно да се комплетира и да се објави во јавност.

Вели дека во овој документ се вклучени владеење на правото, слободни медиуми, Рамковниот договор и извештајот на Прибе.

Заев очекува следната година земјите членки да се фокусираат на дискусија за влез на Македонија во Европската Унија. Премиерот ја повика опозицијата активно да се вклучи во спроведување на реформите.

„Доколку дејстуваме заедно успехот ќе биде заеднички и загарантиран“ - вели Заев.

Доколку реализирањето на реформите се одвива според планот, Европската Унија треба да даде позитивна оценка.

Хан порача дека е исклучително важно да се работи на реформската агенда која уште утре ќе биде потпомогната од експерти од ЕУ. Тој вели дека исполнувањето на итните реформски приоритети нема цел да ги задоволи земјите членки на ЕУ, туку да го подобри животот на граѓаните во Македонија. Хан попладнево ќе има средби со лидерите на политичките партии.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“

Вкупно 120 милиони евра за да се доградат проблематичните автопати

Вкупно 120 милиони евра за да се доградат проблематичните автопати