22 Јануари, 2018
0.4433
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Владата заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Јуни, 2017

Владата на Република Македонија заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите кои треба да се спроведат, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на разговорите со комесарот за проширување, Јоханес Хан и делегациите.

Заев објасни дека се работи за документ со име „Патоказ“, кој до 1  јули треба да се заокружи, односно да се комплетира и да се објави во јавност.

Вели дека во овој документ се вклучени владеење на правото, слободни медиуми, Рамковниот договор и извештајот на Прибе.

Заев очекува следната година земјите членки да се фокусираат на дискусија за влез на Македонија во Европската Унија. Премиерот ја повика опозицијата активно да се вклучи во спроведување на реформите.

„Доколку дејстуваме заедно успехот ќе биде заеднички и загарантиран“ - вели Заев.

Доколку реализирањето на реформите се одвива според планот, Европската Унија треба да даде позитивна оценка.

Хан порача дека е исклучително важно да се работи на реформската агенда која уште утре ќе биде потпомогната од експерти од ЕУ. Тој вели дека исполнувањето на итните реформски приоритети нема цел да ги задоволи земјите членки на ЕУ, туку да го подобри животот на граѓаните во Македонија. Хан попладнево ќе има средби со лидерите на политичките партии.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“