17 Јануари, 2017
0.4614
    ALK 5400    0%     BESK 10899.54    1.82%     CEVI 800    6.67%     FERS 43000    2.38%     GRNT 609.56    0.01%     KMB 3000.49    0.44%     MPT 28694.5    1.35%     OKTA 2400    0%     PPIV 34900    1.2%     REPL 43000    0%     RMDEN15 94    0%     RZUS 98.88    5.19%     SBT 1300    0%     STB 876.6    1.91%     STIL 88.94    3.42%     TEL 256    -1.54%     TPLF 1050    -2.92%     TRPS 1500    0%     TTK 721    3%     UNI 1040    0%     VITA 8960    -0.44%     ZPKO 2500    0%

Германците ќе ги изедначат платите - ова е рецептот

Објавено во: Финансии, Свет 11 Јануари, 2017

Германската Влада усвои закон со кој ќе ги натера компаниите да бидат транспарентни за платите на мажите и жените. 

Со ова ќе се смали јазот во платите меѓу мажите и жените. 

По новите прописи, граѓаните кои работат во компании со над 200 вработени ќе можат да знаат кој колкава плата зема од колегите. 

Истото ќе важи и за фирми со над 500 вработени. 

Овој закон се смета за напредок кој ќе им помогне на милиони жени да се изедначат со мажите во платите. 

Во Германија жените земаат за 21% помали плати, и тоа е полошо од европскиот просек каде разликата е 16.5% во корист на мажите. 


Можеби ќе ве интересира

Следете ги овие чекори за да се ослободите од долгови

Следете ги овие чекори за да се ослободите од долгови

Две во едно - како да бидеш татко и лидер

Две во едно - како да бидеш татко и лидер

Бруталната вистина - зошто жените не се толку успешни како мажите?

Бруталната вистина - зошто жените не се толку успешни како мажите?

Лажните пари шушкаат поинаку - како да ги откриете фалсификуваните банкноти?

Лажните пари шушкаат поинаку - како да ги откриете фалсификуваните банкноти?

БАФЕТ, ЏОБС, БРЕНСОН: Најуспешните претприемачи и нивните совети за бизнис успехот!!

БАФЕТ, ЏОБС, БРЕНСОН: Најуспешните претприемачи и нивните совети за бизнис успехот!!

УСПЕШЕН БИЗНИС: Семејство од Ниш 20 години рачно прави чевли кои се носат со години

УСПЕШЕН БИЗНИС: Семејство од Ниш 20 години рачно прави чевли кои се носат со години

Како до поголема плата?

Како до поголема плата?

Чиј отказ „вреди“ 13 милиони долари?

Чиј отказ „вреди“ 13 милиони долари?

Сорос дебело се пресмета, плаќа голема цена

Сорос дебело се пресмета, плаќа голема цена