19 Јануари, 2018
0.6578
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Германските компании бараат пофлексибилно работно време

Објавено во: Финансии 13 Ноември, 2017

Германија има потреба од пофлексибилен распоред за одржување на конкурентноста на германските компании. Ова го изјавил претседателот на германскиот Совет на економски експерти Кристоф Шмит во интервјуто за Welt am Sonntag.

"Компаниите кои сакаат да преживеат во новиот, потопен во дигитални технологии свет, треба да се флексибилни и способни брзо да реагираат со своите вработени. Идејата дека работниот ден започнува во канцеларијата наутро и завршува во канцеларијата, не е актуелно", вели Шмит .

Во исто време, тој предупреди дека таквата реформа на германското трудово право нема да доведе до "скришно зголемување на работното време".

"Можеби работодавците би го сакале тоа, но треба да зборуваме само за фактот дека постојното работно време е флексибилно распределено во текот на денот и неделата", објаснил шефот на т.нар. "Совет на мудреците".

Работодавците во Германија одамна сакаат да го укинат осумчасовниот ден, и да го зачуваат само тековнотоограничување од 48 часа за цела недела, забележува уште Welt am Sonntag.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?