17 Декември, 2017
0.6044
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2017

Мило Ѓукановиќ како да прави пауза од децениското владеење со Црна Гора, па размислува повторно да се кандидира за претседател на државата во која слегна прашината по „галамата“ која се крена со нејзиното зачленување во НАТО па и обидот за организирање атентат врз вечмиот политичар.

– На претстојните претседателски избори ДПС ќе предложи доволно квалитетен кандидат, со кој ќе оствари важна политичка победа и ќе ја зацврсти евроатлантската насока на Црна Гора, изјави Ѓукановиќ во интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“.

Ѓукановиќ нагласи дека сепак, не е исклучено на изборите, што ќе се одржат најверојатно во март следната година, токму тој да биде кандидатот на ДПС за претседател.

– Кога и да биде потребно ќе направам се со цел тоа оставрување да се зачува и унапреди, па затоа никогаш нема да бидам во дилема дали да се ангажирам или не, порача Ѓукановиќ.

Како што јави МИА, Ѓукановиќ кон крајот на октомври изјави дека „се подготвува да заземе една од највисоките функции во државата“, но ДПС е таа што ќе реши дали тој ќе биде премиер или ќе се кандидира за претседател, а на почетокот на месецот во настап на една трибина ја остави отворена можноста да се кандидира за нов претседателски мандат.

Ѓукановиќ од минатата година не врши никаква голема државна функција, освен што и натаму ја предводи владејачката партија ДПС. Тој беше претседател на Црна Гора од 1998 до 2002 година, а премиер во безмалку целиот преостанат период од 1991 до 2016 година.


Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?