18 Ноември, 2017
0.3416
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Голем пожар го зафати делчевскиот крај, горат имоти и куќи

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2017

Голем пожар го зафати делчевски крај, а најзагрозени се селата Селник и Киселица каде веќе огнените јазици ги зафатија куќите и имотите на локалното население. 

Жителите се испаничени и стравуваат дека пожарот може целосно да ги проголта селата и да се прошири и понатаму бидејќи дува силен ветер кој ја влошува состојбата. 

Се чека и на посериозна интервенција на локалната противпожарна бригата, а доколку е потребно може да се активира и Дирекцијата за цивилна заштита.


Можеби ќе ве интересира

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?