22 Јануари, 2018
0.5005
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Град каде 600.000 згради може да се урнат при земјотрес

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2017

Скоро 600.000 згради може да се урнат во Истанбул при силен земјотрес. 

За ова научниците одамна предупредуваат дека се очекува во тој реон, објави весникот Хуриет дејли њуз. Истото го изјави и министерот за животна средина, Мехмет Јозхасеки.

Министерот вели дека научниците прогнозираат во Истанбул голем земјотрес во следните 15 до 30 години и бараа преземање превентивни мерки. 

„Преземени се секакви мерки, подготвивме инфраструктура и јасни ни се проблемите“- изјави министерот.

Според него, има околу 600.000 објекти каде постои ризик да се урнат при евентуален силен земјотрес.

Шефот на истанбулската опсерваторија Кандили, Халјук Јозенер изјави минатиот месец дека наскоро се очекува во реонот на Мраморното Море потрес со интензитет од над 7 по Рихтеровата скала. 

Турција е земја каде често има земјотреси. Tоа може да се види и од податоците на Европскиот медитерански центар. Денеска во централна Турција имало еден земјотрес, а вчера имало повеќе потреси на турската граница. 

Можеби ќе ве интересира

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

Бутарис разочаран, се оградува од протестот против името на Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масовни протести во Солун против компромисот околу спорот со Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Солун денес ќе трепери од демонстрации: Протест и контра протест за Македонија

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

Вучиќ ги повика Србите да не го напуштат Косово, не е оптимист дека ќе се реши прашањето со независноста

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе