20 Ноември, 2017
0.4613
    ADIN 550    0%     ALK 7387.5    -0.29%     GRNT 825.36    -0.67%     KMB 2700    -0.04%     MPT 27000.21    -2.81%     MTUR 4101    -8.87%     OHB 4860    -2.8%     OKTA 2753    -2.97%     PPIV 39205    3%     REPL 54600    0%     STB 919.65    -1.62%     STIL 130    0%     TEL 272    0%     TETE 1850    2.78%     TPLF 1607    -2.97%     TTK 812.95    -0.74%     UNI 1905    -0.01%     VITA 7500    0%

Град каде 600.000 згради може да се урнат при земјотрес

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2017

Скоро 600.000 згради може да се урнат во Истанбул при силен земјотрес. 

За ова научниците одамна предупредуваат дека се очекува во тој реон, објави весникот Хуриет дејли њуз. Истото го изјави и министерот за животна средина, Мехмет Јозхасеки.

Министерот вели дека научниците прогнозираат во Истанбул голем земјотрес во следните 15 до 30 години и бараа преземање превентивни мерки. 

„Преземени се секакви мерки, подготвивме инфраструктура и јасни ни се проблемите“- изјави министерот.

Според него, има околу 600.000 објекти каде постои ризик да се урнат при евентуален силен земјотрес.

Шефот на истанбулската опсерваторија Кандили, Халјук Јозенер изјави минатиот месец дека наскоро се очекува во реонот на Мраморното Море потрес со интензитет од над 7 по Рихтеровата скала. 

Турција е земја каде често има земјотреси. Tоа може да се види и од податоците на Европскиот медитерански центар. Денеска во централна Турција имало еден земјотрес, а вчера имало повеќе потреси на турската граница. 

Можеби ќе ве интересира

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово