19 Јануари, 2018
0.3627
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Градоначалникот Бутарис ќе ги зближува Солун и Скопје

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун, во четврток ќе го посети Скопје со цел да ја зајакне соработката меѓу двата градови, а ќе има средби и со политичкиот врв на Македонија, објави „Катимерини“.

„Посетата на Бутарис доаѓа во време на зголемен оптимизам во Атина за подобрување на односите кои беа нарушени од долгогодишниот спор за името, како и „по поразот на поранешниот националистички премиер Никола Груевски на последните избори и формирањето нова Влада која се смета за поотворена за разговори“, пишува Катимерини.

Во изјава за „Катимерини“, Бутарис демантира дека неговата посета е поврзана со очекувањата на Атина за продолжување на разговорите за прашањето за името.

– Ние не се занимаваме со надворешна политика. Се обидуваме со дипломатија меѓу градовите да ги приближиме граѓаните на двете земји и заеднички да работиме за решавање на некои проблеми што ги имаме како соседи, вели Бутарис.

Посочува дека голем број граѓани на Македонија доаѓаат во Солун за шопинг забава и туризам. Целта на посетата на Скопје, вели, е да се изградат најдобри можни односи меѓу двата града.


Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц