19 Февруари, 2018
0.4656
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Грчките медиуми откриваат каде и кога ќе се сретнат Димитров и Коѕиас

Објавено во: Балкан 14 Февруари, 2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и грчкиот шеф на дипломатијата,  Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, пренесоа грчките медиуми. 

Според грчката државна телевизија ЕРТ, средбата, веројатно, ќе биде остварена в четврток.

„Коѕијас и Димитров повторно ќе се состанат во Софија на маргините на неформалниот совет на министрите за надворешни работи на ЕУ со колегите од земјите кандидати за европска интеграција“- објави грчката државна телевизија.

Весникот „Катимерини“ пишува дека Коѕиас и Димитров ќе се сретнат во Софија. 

„Грција, од своја страна, изрази интерес да продолжат контактите се додека Скопје и Атина не стигнат до заеднички текст, односно т.н. спогодба, што ја предлага Коѕиас како основа за разговори. На тет а тет вечерата што ја имаа завчера вечерта двајцата министри, пред нивната вчерашна средба со Нимиц, имаа разговор за суштината и за процедуралните прашања“ -  пишува „Катимерини“.

Весникот „Авги“, кој важи за близок до партијата СИРИЗА, пишува дека сѐ повеќе се згуснуваат чекорите „за решавање на македонското прашање“, а по средбата во Виена веројатно е дека Димитров и Коѕијас одново ќе се сретнат во Софија.

Министрите за надворешни работи на Република Македонија и Грција вчера се сретнаа во Виена. Тие се согласија да продолжат со преговорите за спорот за името под покровителство на Обединетите нации. На средбата присуствуваше и посредникот, Метју Нимиц.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена