23 Октомври, 2017
0.4036
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Грците го обожуваат Путин, европјаните се чудат

Објавено во: Балкан 09 Октомври, 2017

Грците најмногу имаат доверба во Путин кого го преферираат од светските лидери, а подетални информации за нивното расположение направи агенцијата ПАМАК.

Податоците од истражувањето покажуваат дека поголемиот број од Грците се русофили, односно 57,5 отсто имаат позитивно мислење за Русија, а дури 67 проценти од испитаниците оценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин добро ја извршува својата функција.

Учесниците, не дале позитивно мислење за Путин само поради тоа што го симпатизираат, туку и бидејќи имаат доверба во него.

За германската канцеларка Ангела Меркел, 56 отсто од испитаниците имаат негативно мислење, додека за американскиот претседател Доналд Трамп, дури 73 проценти од нив. 

Негативното мислење кон Меркел и не е изненадување ако се земат во предвид тешките мерки за штедење и опоравување на грчката економија што погодија многу граѓани, а беа неопходни за договорот за враќање и простување на дел од кредитите кон европските банки.

На прашањето „на кого би му верувале најмногу како лидер во светските процеси“, Путин добил 41,5 отсто од гласовите,  Меркел 27,5 проценти, а Трамп само пет проценти.

Во однос на тоа кој најмногу ги штити интересите на Грција, испитанците сметаат дека Путин посветува најголемо внимание на земјата (43,5 отсто од испитаниците го делат тоа мислење), додека Меркел (со 29,5 отсто од гласовите) и Трамп (20 проценти) многу помалку.

Голем број Грци оценуваат дека Путин е силен лидер, што е изненадувачко за земја членка на ЕУ, но не и ако се земе во балканскиот контекст.

Веројатно, за тоа многу имаат придонесено и грчките медиуми, кои постојано го експонираат рускиот претседател


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

Локални избори во Косово

Локални избори во Косово

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно