23 Октомври, 2017
0.4334
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Грешки кои туристите ги прават на патување

Објавено во: Стил 10 Октомври, 2017

Туристите треба да внимаваат како се однесуваат на патување зависно од земјата каде престојуваат. 

Затоа не треба да се фотографира без дозвола, или да се загадува околината. 

Не фрлајте смет, дури и ако тоа го прават локалните жители или други туристи. Во националните паркови има многу строги правила за ваквото однесување. 

Кога патувате во некоја земја, вие оставате пари во нивната економија со наоѓањето на сместување, купување на храна, но затоа не купувајте работи кои се увезени. 

Немојте да храните животни, иако тоа убаво изгледа на слика. Сепак, храната која ние ја користиме може да им штети на животните. 

Во Норвешка не е пристојно да зборувате додека се возите, во Русија не би било добро да се смеете на улица на непознати луѓе, а во Јапонија се препорачува да не оставате бакшиш. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

Жените контролори се редок вид кај нас

Жените контролори се редок вид кај нас

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни