22 Јануари, 2018
0.3657
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Груби совети од Мајк Блумберг кои ќе ве однесат на патот до успехот

Објавено во: Стил 18 Мај, 2017

Мајк Блумберг, извршен директор на Блумберг медиумската компанија и поранешен градоначалник на Њујорк, веќе го имал својот дел од успехот.

73 годишниот Блумберг, е 14-от најбогат човек во светот, со нето вредност од $40,7 милијарди (38,2 милијарди евра). Тој е само-создаден милијардер.

Кога во четвртокот на 19.11.2015 год. бил во Лондон, В. Британија на настан организиран од страна на Голдман Сакс чија цел била да им се излезе во пресрет на малите бизниси, неговиот совет бил прилично остар за секој кој сакал да постигне успех.

Појавувајки се на сцената заедно со Ричард Гноди (Richard Gnodde), еден од двајцата главни шефови за инвестиционо банкарство на Голдман Сакс, Блумберг испорачал шест клучни совети за претприемачите - и тие не биле наменети за сензитивните кон критика или навреда.

Задржете перспектива

"Никогаш не сум имал лоша работа. Отсекогаш сум имал само два лоши денови во мојот живот - кога почина мајка ми и кога почина татко ми. Освен тоа, колку лошо всушност може да биде?"

Се додека сте живи и членовите на вашето семејство се живи, приберете се.

Работете напорно

"Ако има само еден клуч до успехот, тогаш тоа е напорна работа. Јас секогаш ја давам најмногу тешката и најкомплицираната задача на најнатрупаната личност во компанијата. Има причина зошто тие немаат време - работата е пазарно место, а тоа ви кажува дека таа личност е добар работник.

"Кога работев во Саломон Брадерс, јас секогаш бев првиот човек во канцеларијата наутро. Вториот беше Барни Саломон, еден од управителите на   компанијата. Значи, ако тој сакаше да ги знае рагби резултатите или ако му беше потребен кибрит за пурата, тогаш тој ќе дојдеше кај мене и ќе разговараше со мене. Се што беше потребно, е да доаѓам порано. Ако ви се допаѓа она што го правите, тоа е забавно - ако не, тоа е мизерно".

Однесете го напорното работење на следното ниво. Доаѓајте порано, одете си подоцна и одете подалеку од вашите конкуренти.

Имајте реални цели

"Ниту еден од вас нема да биде Марк Закерберг. Тоа едноставно нема да се случи." 

Со други зборови, управувајте со вашите очекувања и не сонувајте за првата милијарда.

Сакајте го она што го правите

"Мора да биде мизерно да се будите секој ден наутро и да го мразите она што го правите. Одете и направете нешто друго. Ако го мразите, како може да биде полошо?"

Вие никогаш нема да бидете одлични во нешто доколку не ви се допаѓа тоа нешто што го правите.

Напредувајте во неволја

"Ако се каже, 'Ох, минатата недела излечив рак, две недели пред тоа ја напишав големата американска новела, а минатиот месец донесов мир на Блискиот Исток', "моите очи ќе гледаат во занес".

"Но, ако се каже: 'Види, татко ми никогаш не постоел, мајка ми имаше рак, а јас работам пет смени во Мекдоналдс", тоа е лицето што ќе го вработам."

Како само-создаден човек, Блумберг претпочита поттик, потреба и напорна работа во однос на академските достигнувања кај своите вработени.

Бидете вистински (genuine)


"Постои една карактеристика што сите добри лидери ја поседуваат, а тоа е дека сите тие се вистински. Ќе биде ли ова лице со вас во рововите, ќе оди ли преку врвот со вас или ќе остане назад и ќе рече, 'Ти оди'?"

Говорот на Блумберг можеби е навистина груб и директен, но тоj сепак звучи вистински.

Можеби ќе ве интересира

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти