23 Октомври, 2017
0.4645
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Груевски ветува мед и млеко - 10% невработеност и два ипол пати побогати граѓани

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Никола Груевски на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Велес ја изрази поддршката за кандидатот за градоначалник Славко Чадиев, ја поздрави неговата досегашна работа и продолжи со своите ветувања кои повеќе наликуваат како одлуки на централната власт од која зависат законските решенија, а не од самата локална власт и општините кои немаат таков вид на ингеренциии. 

Груевски ветува мед и млеко, „Нова ера“ со нови работни места, враќање на светлината како неговите пеесетина градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ досега воопшто и ништо да не сработиле, па сега треба одново да се работи.

„15 октомври е почетокот на новата ера, почетокот на новиот напредок, на доаѓање на светлината. Во новата ера ќе нема неасфалтирана улица, ќе има парк во секое маало. Во новата ера ќе отвориме 150 илјади нови работни места, а невработеноста ќе ја симнеме под 10%. Може да навредуваат и плукаат, но фактите се факти и тоа не можат да го избришат колку и да не маваат со кал или да лажат“, рече Груевски на митингот во Велес.

Тој најави и нова ера на 2.5 пати повисок приход по жител, односно од 5 на 12 илјади долари просечно по глава на жител, што ќе значи 2.5 пати побогати граѓани.

„Нова ера на најниски даноци. Поголеми плати, пензии субвенции. Нова ера во која учениците од прво до петто ќе имаат бесплатен здрав оброк на училиштата, со што ќе обезбедиме прво здрава храна за учениците, а потоа и заштеди за родителите, изјави Груевски“.


Можеби ќе ве интересира

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза