18 Декември, 2017
0.4876
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Грујовски има амбиции да го презеде ССМ

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Пецо Грујовски, актуелен претседател на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) има амбиција да го презеде раководењето на централната синдикална организација ССМ.

Одлуката за неговата кандидатура е донесена на седница на Претседателството на УПОЗ одржана на 5 октомври.

На претстојниот вонреден конгрес, кој најверојатно ќе се одржи во ноември, Грујовски треба да има поддршка од најмалку шест гранкови синдикати во кои членуваат најмалку една третина од вкупниот број членови на синдикатите здружени во ССМ.

Грујовски вели дека поддршката од гранковите синдикати ќе ја бара со програма што ќе ја презентира во наредниот период.

Вршител на должност претседател на ССМ е Дарко Димовски, кој доаѓа од СУТКОЗ и тој најверојатно ќе се кандидира за официјален мандат. Четири гранкови синдикати со најголем број на членови претходно донесоа одлука за разрешување на Живко Митревски по што повеќе од една година се водеше правна битка за избор на легитимниот претседател Димовски.


Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант