19 Јануари, 2018
0.4891
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Халкбанк АД Скопје со поддршка за овогодинешната „Галичка свадба“

Објавено во: Мои пари 14 Јули, 2017

Галичката свадба е уникатна манифестација во Македонија која претставува вистински приказ на богатата култура , традиција и обичаи во земјата, која со своето опстојување придонесува да се зачуваат единствените песни, свадбарски обичаи и ритуали на жителите од село  Галичник, на планината Бистра.

Оваа година по 44-ти пат , двајца избрани млади ќе се венчаат според единствени свадбарски обичаи и ритуали во село Галичник, за време на празникот Петровден.

Секој Петровден, во јули, е ден на раскошните носии, езгиите, величествените обреди и ритуали на Галичката свадба, која дополнително значење доби со  влегувањето во ризницата на духовни вредности на човештвото што се под заштита на УНЕСКО.

Халкбанк АД Скопје со огромна чест и задоволство,  се јавува како спонзор  на овој посебен настан и ја даде својата поддршка со цел негување и поддршка на културата и традицијата во Р.Македонија.

Халкбанк ,  како Банка која што се труди да допринесе за зачувување на културните вредности и афирмирање на културата  преку својата подршка  за заедницата во проекти кои се од посебна важност и значење за истата, уште еднаш  ја покажа  својата определеност како Банка на народот.

Овој викенд , заедно со илјадниците посетители од земјата и странство, Халкбанк ќе биде дел од еден автентичен настан каде се слави стапувањето на брак и прославувањето на љубовта помеѓу двајца млади на еден навистина посебен начин , кој привлекува се поголема публика од година во година.

Организаторите и годинава очекуваат голем број посетители од земјава и од странство да ја проследат манифестацијата, па доколку планирате да се упатите овој викенд кон Галичник ви посакуваме незаборавен помин во живописниот Галичник!

Можеби ќе ве интересира

Last Minute Sale со попусти до 70%

Last Minute Sale со попусти до 70%

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Убавицата и раперот гости во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Убавицата и раперот гости во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

Искористете го продолжениот викенд, дојдете во Скопје сити мол на шопинг, ве очекуваат попусти и до 70 отсто

Искористете го продолжениот викенд, дојдете во Скопје сити мол на шопинг, ве очекуваат попусти и до 70 отсто

Бистро Скопје стана вистински скопски хит!

Бистро Скопје стана вистински скопски хит!

УСАИД поддржа формирање на кластери со цел создавање посилни и поконкурентни компании на светскиот пазар

УСАИД поддржа формирање на кластери со цел создавање посилни и поконкурентни компании на светскиот пазар

Нов циклус обуки за земјоделците од струмичкиот и радовишкиот регион - кандидати за грантови за воведување на агроеколошки мерки

Нов циклус обуки за земјоделците од струмичкиот и радовишкиот регион - кандидати за грантови за воведување на агроеколошки мерки

Самсунг го претстави лимитираното издание на Галакси Ноут8 за Олимписките Игри Пјонгчанг 2018

Самсунг го претстави лимитираното издание на Галакси Ноут8 за Олимписките Игри Пјонгчанг 2018

БИЗНИСОТ ИМА ПОТРЕБА ОД КВАЛИТЕТНИ И БРЗИ УСЛУГИ ИСПОРАЧАНИ ОД ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА

БИЗНИСОТ ИМА ПОТРЕБА ОД КВАЛИТЕТНИ И БРЗИ УСЛУГИ ИСПОРАЧАНИ ОД ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА