19 Февруари, 2018
0.3636
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Харадинај излезе од Црната листа на Америка

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај очигледно повеќе не е на црната листа на Америка бидејќи успеал да добие виза за посета на САД. Харадинај при посетата на САД се сретнал со Меделин Олбрајт, поранешен државен секретар на САД која ја одигра една од клучните улоги во прогласувањето на независност на Косово и одвојувањето од Србија која беше бомбардирана од НАТО. Таа служеше како државен секретар на САД во време кога Бил Клинтон беше претседател. 

На Медлин Олбрајт, Харадинај и искажал голема благодарност во име на сите косовари. 

Косовските медиуми во врска со визата што Харадинај ја добил во последен момент, оценуваат дека тоа се случило по менувањето на неговиот став околу Специјалниот суд, за кој претходно сметаше дека треба да биде укинат. 

Последните изјави на Харадинај беа во насока дека сепак Специјалниот суд треба да функционира. Улогата на овој суд е да ги процесуира сите дела сторени од поранешни припадници на ОВК поврзани со злосторства и злоупотреби. 

Минатиот месец одекна веста дека на Харадинај му било одбиено барањето за виза во САД. Неговиот кабинет ја демантираше информацијата, уверувајќи дека премиерот не добил одговор по барањето, а не дека истото било одбиено.

Инаку Србија и натаму на сила ја чува потерницата за апсење на Харадинај кого го сметаат за воен злосторник во војните од минатиот век.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена