19 Ноември, 2017
0.3199
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

ХРВАТИТЕ ИМААТ ПРОБЛЕМ: Им се заканува ли крах во туризмот?

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2017

Туризмот како најважна стопанска гранка во Хрватска има проблем со работна сила, пишуваат хрватските медиуми. 

Додека се зборува за недостиг од келнери, готвачи и собарки, малкумина знаат дека земјата има дефицит на високо образовани туристички кадри. 

Хотелите тешко наоѓаат менаџери. Оваа година се отворени околу 40 нови хотели во кои се вложени 800 милиони евра. Слични бројки се најавуваат и за идната година. 

Се смета дека ако овој тренд продолжи, дека туризмот ќе доживее крах. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

БУРАТА ЗЕНОН СЕ ДВИЖИ КОН ГРЦИЈА: Грците во паника

БУРАТА ЗЕНОН СЕ ДВИЖИ КОН ГРЦИЈА: Грците во паника

OTКАЖАНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Со што Харадинај ја навреди Могерини?

OTКАЖАНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Со што Харадинај ја навреди Могерини?

Реакции во Грција затоа што Бутарис ја нарече нашата земја Македонија

Реакции во Грција затоа што Бутарис ја нарече нашата земја Македонија